Zlot Bratnich Drużyn 2018

Polana Wykus to słynne na całą Polskę miejsce, które niejednokrotnie stanowiło bazę dla polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tutaj powstańcy Mariana Langiewicza. Podczas II Wojny Światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", później Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury-Nurt".
 
Legenda o partyzantach od "Ponurego" była skrycie pielęgnowana przez wszystkie lata PRL. Mimo cenzury okupowanego kraju, udało się wydać pierwsze książki nt. historii Zgrupowań - w sercach Polaków istniała idea, żeby nasz naród nigdy nie zapomniał o tym, co działo się na Wykusie i w okolicznych lasach. 
 
25 maja 1996 r. stała się rzecz przełomowa. W Wąchocku odbyła się uroczystość przekazania tradycji walk o Niepodległość Rzeczypospolitej niesionej przez Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury-"Nurt", Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od tego momentu harcerze i harcerki ZHR są zobowiązani do pielęgnowania historii wykusowej i przekazywania jej następnym pokoleniom. Co roku w czerwcu, w ramach Zlotu Bratnich Drużyn organizujemy służbę podczas uroczystości na Wykusie, gdzie pojawiają się ludzie z całego kraju. 
 
Rok 2018 jest dla nas bardzo wyjątkowy. Wypada 75 rocznica powstania Zgrupowań. Z tej okazji przygotowujemy się do ZBD Wykus już we wrześniu 2017, a Ciebie, Druhno i Ciebie, Druhu zapraszamy na to wydarzenie. Całodniowa gra terenowa na poziomie harcerskim i wędrowniczym, a w następnych dniach profesjonalna służba podczas uroczystości na Wykusie i w Wąchocku. Musisz tam być! To nasz obowiązek, ale i wielki honor. Niech puszcza Świętokrzyska zaszumi pieśnią harcerskich głosów.
Zapraszamy! 
 
komendant Zlotu pwd. Damian Spadło